13-то Национално Астро парти Байкал

Дата на публикуване: 23.05.2017 08:36

“В класната стая и извън нея с проекта SPACE AWARENESS(Информираност за Космоса)” бе главната тема на 13-то Национално Астро парти Байкал, което се проведе на 12 и 13 май. То се провежда ежегодно от 2005 г. с ученици и учители от цялата страна. За девети път е включено в Националния календар за изяви по интереси на децата и учениците на Министерство на образованието и науката за учебната 2016/2017

Организатори са Министерство на образованието и науката, Национален дворец на децата, Регионално управление на образованието Плевен, Община Долна Митрополия и Общински център за извънучилищни дейности и занимания по интереси - с. Байкал (ОЦИДЗИ).

Партньори: Съюз на астрономите в България, Софийски университет-Физически факултет, катедра Астрономия, Институт по математика при БАН, Астрономическа асоциация – София(ААС), НАОП “Николай Коперник”-Варна

Международни партньори:Международен астрономически съюз(IAU)-офис на астрономия за развитие, Европейска асоциация за астрономическо образование (ЕААЕ), GTTP – Galileo Teachers Training Program,  Европейска училищна мрежа EUN (European School Net)-SCIENTIX, UNAWE – UNIVERSE AWARENESS (Информираност за Вселената), SPACE AWARENESS (Информираност за Космоса)

Астро парти бе открито от г-н Цецо Андрейски, зам.кмет на община Долна Митрополия, който поднесе поздравителен адрес от името на кмета на общината г-жа Поля Цоновска, а децата от танцов състав “Мизийска младост” при читалището в Тръстеник показаха красотата на северняшките ритми. Светът на екзопланетите бе представен особено заинтригуващо от гост-лектора гл.ас.д-р Ева Божурова.

На “Звездната работилница” учителите заедно със своите ученици изработиха учебен ресурс по проекта SPACE AWARENESS (Информираност за Космоса) - “Срещни се със своите съседи” за деца със зрителни нарушения - тактилно изображение на Луна и Слънце и се впуснаха във вълнуващо виртуално пътешествие в Космоса с VR очила.

На традиционната кръгла маса “От учители за учители” колегите имаха възможност да представят своя опит и добри практики. Акцент бе изследователският подход обучението по физика и астрономия.

Програмата продължи с астрономична музикално-поетичната вечер “Под зведите на Дунав” – стихове от доц. д-р Петко Недялков и г-жа Здравка Шейретова. Най-новите изследвания в галактиката Андромеда бе втората главна лекция, поднесена от доц. Недялков, катедра Астрономия, СУ.

В памет на нашия незабравим колега и любител астроном Божидар Чапанов, неговите синове Васил и Георги изпяха любими песни. Съпругата на Божидар Чапанов, Маргарита представи авторското стихотворение с презентация “Марсианско дете”.

Наблюдателната програма бе организирана от г-жа Боряна Бончева и г-н Володя Велков, Астрономическа Асоциация София с наблюдение на планетата Юпитер и обекти от “дълбокото небе”. Ева Божурова разкри на участниците с лазерно астро шоу видимите съзвездия и по-ярки звезди от пролетното небе.

Тази година участниците имаха възможността да участват в един уникален проект “Изпрати своите стъпки на Луната” – снимки, които всички си направиха и които ще бъдат изпратени на Луната с апарата Astrobotik през 2017.

Вечерта продължи с Астро бал и викторина, клетва на младия астроном и коктейл за всички участници от името на кмета на общината.

На втория ден програмата продължи с наблюдение на водолюбиви птици с бинокли и запознаване с флората и фауната на река Дунав. Тържественото връчване на сертификати - за участие и любител астроном бе извършено от ст.експерт от РУО г-жа Маруся Додова. Всички получиха подаръци - астрономически материали по проект SPACE AWARENESS и от община Долна Митрополия, както и два бинокъла от Министрество на образованието и науката.

Накрая всички участници си направиха обща снимка и отпътуваха за археологическия резерват Улпия Ескус.