“АСТРОПАРТИ БАЙКАЛ” 15 и 16 май 2015

Дата на публикуване: 21.05.2015 13:29

“АСТРОПАРТИ БАЙКАЛ”

15 и 16 май 2015

11-то “АСТРОПАРТИ БАЙКАЛ” 2015 се проведе на 15 и 16 май традиционно на красивия бряг на река Дунав в село Байкал, община Долна Митрополия под патронажа на министъра на образованието и науката и кмета на община Долна Митрополия г-жа Поля Цоновска.

Програмата включва дейности с ученици и учители, които провокират любов към науката физика и астрономия. За седми път бе включено в Националния календар за извънучилищни дейности на Министерство на образованието и науката за учебната 2014/2015 г.

Организатори: Министерство на образованието и науката, Национален дворец на децата, РИО Плевен, Община Долна Митрополия и Общински център за извънучилищни дейности и занимания по интереси - с. Байкал/ОЦИДЗИ/.

Партньори: Съюз на астрономите в България, Софийски университет, Институт по астрономия при БАН, Астрономическа асоциация – София/ААС/, Катедра “Медицинска физика и биофизика” при МУ Варна, НАО “Галилео Галилей” Силистра.

Международни партньори:Международен астрономически съюз/IAU/-офис на астрономия за развитие, Европейска асоциация за астрономическо образование /ЕААЕ/, GTTP – Galileo Teachers Training Program, UNAWE – UNIVERSE AWARENESS

Участници: учители по физика и астрономия от общинските училища на територията на община Долна Митрополия и от страната- София, Правец, Русе, Мирково, Пловдив, Тетевен, Лясковец, Силистра, Плевен, Варна, ученици, класирани на областни, национални и международни олимпиади по астрономия и такива, които тепърва ще се докоснат до най-красивата и древна наука - Астрономията.

Поздравителен адрес от името на кмета на община Долна Митрополия г-жа Поля Цоновска бе поднесен от г-н Цецо Андрейски – зам. кмет на общината, а г-жа Катя Трифонова-ст.експерт “Природни науки и екология”, РИО Плевен поздрави участниците от името на началника на РИО г-жа Албена Тотева. Присъства и г-жа Ева Иванова, ст.експерт Образование в общината.

Гост – лектори:

  1. Владимир Божилов, д-р по астрофизика при СУ, катедра “Астрономия”, редактор отдел “Наука” на списание ВВС Знание;
  2. ас. Наташа Иванова, МУ - Варна, катедра “Медицинска физика и биофизика”, докторант в катедра “Методика на обучението по физика”, СУ;
  3. ст.п-л Цеца Цолова, ПГ по КСТ Правец, асоциирано към ТУ София, SCIENTIX посланник, член на ЕААЕ;
  4. г-жа Марлена Господинова, директор НАО “Галилео Галилей”, Силистра;

5. г-жа Боряна Бончева - Астрономическа асоциация София, гл.редактор на вестник „Телескоп” и списание „Андромеда”;

6. г-н Володя Велков-член на ААС, любител астроном;

Главна тема на Астропарти Байкал 2015 бе “Нека бъде светлина”- във връзка с Международната година на светлината и светлинните технологии, обявена от ООН.

След официалното откриване, д-р Божилов представи по изключително интересен и увлекателен начин “Мистерията на квазарите”. След края на лекцията, учениците го затрупаха с въпроси. Програмата продължи с “Астроработилница” на която ученици и учители изработиха спектроскоп “Кутия за пица” и снимаха със своите телефони наблюдаваните спектри, запознаха се с мобилни приложения в обучението по физика и астрономия /по проекта е-Stage 2 на SCIENCE ON STAGE/ – как да превърнат своя смартфон в квадрант / с ON Protractor/, използваха QR Reader за да разчетат предварително подготвени графични кодове с въпроси за телескопа Хъбъл, Слънчевата система и да участват в състезанието на Европейската Космическа Агенция /ESA/ за изпращане на рисунки чрез сателит в Космоса, приложенията SKY Chart и Google Sky Map.

Участниците имаха възможността да се включат в GLOBE AND NIGHT – един от основните проекти в “Космическа светлина” на IAU и GTTP за светлинното замърсяване.

В Арт ателието всички рисуваха с луминисцентни бои /светещи през нощта/ върху тениски съзвездия, обекти от Космоса и послания.

Използваните методи бяха свързани с неформалното обучение и основани на теорията на конструктивизма – изследователско и проектно базирано обучение, учене чрез правене.

Забавно – образователните игри по астрономия, организирани от Марлена Господинова и Наташа Иванова предизвикаха истински интерес и емоции. Учениците бяха запознати с начина на работа с подвижни звездни карти, хвърляха комети с торбички от пясък в цел.

На кръглата маса “Учители за учители”, г-жа Катя Трифонова представи важните моменти и акценти в съвременното обучение по физика и астрономия – учениците-изследователи, учителите-креативност и използване на повече активни методи в учебния процес.

Посланикът за България на SCIENTIX г-жа Цеца Цолова запозна учителите с възможностите за участие в различни образователни проекти на Европейската училищна мрежа, GHOU и ресурси в SCIENTIX.

Иво Джокин запозна учителите с проекта CosmicLightEdu на IAU и GTTP, GLOBE and NIGHT, е-STAGE-таблетите и смартфоните в обучението по астрономия/Science on Stage/, проекти и квалификации на ЕААЕ.

Учителят по физика в с. Мирково г-н Йордан Ходжев представи своя опит с “Фестивал на науките”, а г-жа Петя Русева от ПЧСОУ “Леонардо да Винчи гр. Русе участието на ученици в Space Camp Turkey /NASA и визитата в ЦЕРН.

С участието си в специално организираната GTTP сесия /Workshop/ за учители ще бъде връчен сертификат “Галилео учител” от Галилео посланика за България Иво Джокин.
След вечеря програмата продължи с “Под звездите на Дунава”- откриване на изложбата “Отвъд крушката” на ЮНЕСКО, честване на 25 години от извеждане в орбита на телескопа Хъбъл, презентации по астрономия. Силно впечатление направи представянето на учениците от Софийска семинария “Св. Йоан Рилски” с ръководител г-жа Мариета Иванова – “Духовни аспекти на светлината” и ас. Наташа Иванова “Телескопите”.

Учениците от астро клуба при ОЦИДЗИ с. Байкал представиха накрая “Да танцуваме със светлина” – пърформанс със светещи обекти от Слънчевата система, светлинни вълни, Големия взрив.

Наблюдателната програма се осъществи благодарение на професионализма на г-жа Боряна Бончева и г-н Володя Велков от ААС София, които въпреки леко неблагоприятните атмосферни условия успяха да покажат видимите в момента планети. Проекта “Класна стая под звездите” се реализира под ръководството на Наташа Иванова и Марлена Господинова, които с ефектните лазерни показалки запознаха участниците с видимите съзвездия и по – ярки звезди.

Вечерта продължи с Астро бал, клетва на младия любител астроном и астро викторина.

На другия ден участниците наблюдаваха с бинокли и далекогледна тръба водоплаващи и водолюбиви птици, запознаха се с проекта за възстановяване на влажните зони “ВИТ Коридорите” на общината.

На церемонията по закриване на Астро парти Байкал всички получиха сертификат за участие от организаторите и за астроном любител от ААС, подаръци, осигурени от община Долна Митрополия – DVD филма “Очи към небето”, звездни карти, лунни календари и вестници Телескоп и списание Андромеда, любезно дарени от ААС.

По традиция всички участници си направиха обща снимка и след това-“По следите на древните римляни”-посещение на древноримски град Улпия Ескус.