Представяне на ритуала "Кьорова кобила" в гр. Тръстеник

Дата на публикуване: 07.01.2015 12:12

Народно читалище ”Неофит Рилски-1872”-гр. Тръстеник

гр. Тръстеник, общ.Долна Митрополия, обл. Плевен,пл. „България”№1, п.к.5857

 

 

 ПРЕДСТАВЯНЕ

 

 НА РИТУАЛА  “КЬОРОВА КОБИЛА”

 

 

Ритуалът „Кьорова кобила” е традиционен за град Тръстеник и за празника Ивановден. През последните години, по инициатива на НЧ „Неофит Рилски-1872” се провежда конкурс за автентично пресъздаване и атрактивно участие. Свързан е с легендата за спасяване на село Марашки Тръстеник от турско разорение -  Жителите на  на селото били с особен статут и плащали данъците си към Османската империя в коне. Кобилата на един селянин Иван ослепяла. За да не се налага да я убива той я оставил в полето. Минало севреме, върлувала  болест по конете, откоято измирали много животни. Тогава посред зима, през месец януари, пред портата на Иван се спряла същата кобила с няколко малки кончета. Когато стопанинът излязъл,старата кобила се свлякла и умряла пред очите му, но благодарение на нейните кончета тръстеничени отново завъдили коне и успели да си плащат данъка. Тези събития съвпаднали с празнуването на светлия християнски празник Ивановден, а и стопанинът се казвал Иван, та ритуалът се празнува до днес.

Празникът започва в полунощ срещу Ивановден. Събират се млади мъже, участниците в ритуала, които предварително си избират водач. Неговия дом е сборното място, където всички приемат своите ролии маскирани тръгват по домовете на именниците. Движението им е съпроводено с много шум, песни, викове и закачки. Пожелават на стопаните здраве, берекет,играят традиционни танци, във всеки дом „се ражда“ малко конче – символ на новия живот, на силата, на плодородието. Стопаните даряват  гостите със специално приготвени хлябове,вино, плодове. Посетеният дом се счита за защитен от болести и лоши неща, ие  благословен за цялата година. Като обхожда селото дружината плаши, гони, шеговито напада срещнатите или по-любопитните жители.

В групата задължително присъстват:

- „кобилата” - това е дървена конструкция завита с черга и полуподвижна  дървена глава с хлопка на шията. Под конструкцията се движат двама мъже, които често пъти изпълняват движения придаващи комедийност на образа.

- „старец” или водачът на кобилата е мъж облечен в бяло абено облекло, скъсан кожух, с овчи калпак и широк тъкан пояс. Старецът е гримиран с брада, вежди и мустаци от вълна или коноп, изписан със сажди  и поръсен с брашно, закичен с червено цвете. В ръцете си държи тояга, с която направлява движенията на кобилата.Той всъщност е и водач на групата.

- „Булката” е мъж, по-висок от младоженеца,облечен с твърде комична булчинска носия.

- „Младоженецът” - по-дребен и по-слаб от булката, през цялото време твърде пародийно прави опити да я целуне,гали или бие, и в зависимост от това се смее или плаче;

Като допълнителни персонажи могат да присъстват:

- „поп”, който венчава, чете за здраве, благославя като обилно ръси с вода;

- „доктор”,   „баба с бебе“,  „магаре“.       

Заключителната част на празника  е  на площада в гр. Тръстеник, където  присъстват жители гости, организаторите на конкурса за най-автентичо представена кьорова кобила. В уговорения час  пъстрите  и  шумни групи приключват с обхождането на домовете и се насочват към площада. Тук   се повтарят някои от действията като “разиграването” на кобилата, раждането на малко конче, венчавка, крадене на невеста и др. Зрителите неминуемо  се включат в изпълненията,тъй като от време навреме маскираните се обръщат към тях като ги провокират с жестове, действия и думи. Изпълняват се народни песни, отправят се поздрави и послания за именниците. Пали се и огън  на площада, около него подскачат кобилите, от огъня хвърчат искри – символ на плодородие.

И в днешния ден, 7 януари 2015 г., се проведе традиционния обичай. Записани за участие са 10 колектива, всеки със свое име, посветено на Ивановден. Шествието започна с благослов от отец Стефан от църквата „Успение Богородично“, а гости на празника бяха г-жа Поля Цоновска, кмет на община Долна Митрополия,  г-н Петър Петров, председател на Общински съвет Долна Митрополия, г- н Васко Петков, кмет на гр. Тръстеник.

Първо място получи кобилата ”Иваничка” от клуб „Съхрани българското“ при СОУ „Евлоги Георгиев” с водач Стефан Анов. Второ място получи кобилата ”Ивка 5 звезди” с водач Георги Христов, трето място кобилата „Ивайла 1” с водач Кристиян Петков.Специалната награда на журито се присъди на „Тръстенишки хъш“, с водач Енислав Дашев.

Организирането на празника е подпомогнато от Кооперация „Слънце” - Бойко Петков, ЕТ „Нина-94” -Нина Димитрова, Аптека „Капитолия”, ЕТ”Нико-Валентин Цеков”, „Ася Грудова“ ЕООД, ЗП-Калоян Ганов, „Спасов2011“ЕООД, ЕТ „Конкурент  Николай Желев”, Николинка Дочева, „Мартин Христов 511“ ЕООД.