Община Долна Митрополия отново е отличникът сред местното самоуправление в Плевенско

Дата на публикуване: 14.05.2019 13:53
В периода 22 февруари – 12 април 2019 г. Програма Достъп до информация прегледа и оцени интернет страниците на 564 административни структури на изпълнителната власт на централно, териториално и местно ниво, публично правни субекти и независими органи на власт.
В рамките на проучването бяха подадени 564 електронни заявления с искане за предоставяне на отчета по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) за 2018.
Програмата провежда подобни проучвания от 1998 насам, като целта е повишаване нивото на прозрачност и отчетност сред институциите в цялата страна. Рейтинг системата е точкова – за общините максималният резултат е 133, а за териториалните звена на централните органи на власт/НАП,НОИ,Агенция по заетостта и тн/ - 96.
Влиянието на Програма Достъп до Информация /ПДИ/ е значително голямо. От години тя е основният катализатор за по-прозрачни институции у нас. На прост език казано-всякакви институции /кмет,общински съвет, Здравна каса, БТА,БДЖ и прочие/ са длъжни да публикуват или съобщават при запитване всички свои решения, отчети за бюджета,  командировъчни, заплати и т.н. Не всички го правят обаче и спират по този начин съвестта на гражданите и работата на много журналисти. Точно тук се намесва ПДИ.
Що се касае до общините в област Плевен, картината показва значително подобрение. Което е много добра новина. Община Долна Митрополия отново е отличникът сред местното самоуправление в Плевенско.  В тазгодишното издание на рейтинг системата тя се намира на почетното 5-о място. Така Долна Митрополия се “съвзема” от лекия спад в класирането миналата година, когато беше на 14. място. Общината е събрала 92.7 % от всички възможни точки, изпреварвайки институции като агенция “Митници”, Министерство на финансите, Министерство на образованието и науката.
Сред първите трийсет общини в страната по прозрачност на администрацията място намират още община Плевен, община Кнежа и община Червен бряг. Плевен търпи леко отстъпление в сравнение с миналата година /от 14. на 19. сред всички институции/, докато Червен бряг постига немалък успех /от 48-о сега на 30-о място/. По наша информация в Червен бряг полагат сериозни усилия да се издигнат в класациите за достъп до информация, вероятно мотивирани и подтикнати от скандалния профил на общината, създаден предимно от медийни спекулации.
Подем бележат и други общини от областта. Община Левски най-сетне успя да се "отлепи" от дъното, което заемаше дълго време в годишните класациите. Левски не само успя да счупи прокобата,но влезе и в топ 100 (84. място).
Община Искър също заслужава да бъде отличена. При нея напредъкът е с 138 места, като в момента тя се намира на петдесет и трето. Напред се придвижва и Пордим(от 128. на 45.),Никопол(от 116. на 57.), Гулянци (93. на 54.) и Долни Дъбник (116. на 56.)
Акламации заслужава и община Белене, която макар и с бавни стъпки успя да достигне до 62. място. На което беленската администрация трябва да се радва.
Останалите институции от област Плевен включени в проучването са РЗИ, РИОСВ, РУО, ОДМВР-Плевен, областна дирекция"Земеделие" и областна администрация- Плевен.
Държавният орган областна администрация в общата картинка на страната се намира в долната половина. От 26те органи от различните области в страната, плевенското подразделение е на място номер 17. Интересно за отбелязване е,че областна администрация София е на незавидната 24 позиция. РИОСВ и РЗИ продължават повече от задоволителния възходящ темп на развитие, като се намират в топ 25 в страната сред териториалните органи в системата на изпълнителната власт. Регионалното управление на образованието се "покатерило" с 14 места и се намира на 30. в сегашното проучване. МВР- Плевен също се придвижва напред, като единствено областната дирекция "Земеделие" продължава все така да я "топлят" последните места по прозрачност и отчетност... Общата картина за достъп до информация в област Плевен се подобрява. Някои от старите "двойкаджии" в списъка като общините Белене и Левски успяха да докажат,че ютията отдавна се е залепила за дъното при тях, и освен нагоре, друг път те нямат.

Резултатите за изпълнение на задълженията на общините, обхващащи публикуването на бюджети, финансови отчети, датата на публичното обсъждане на проектите за бюджети и финансови отчети, информация за обществените поръчки в секция „Профил на купувача“ и декларациите по Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество се визуализират в Картата на финансовата и бюджетна прозрачност на общините

По-подробна информация по дейността на ПДИ и по-задълбочен поглед върху статистиките за област Плевен, читателите могат да открият на следния линк: https://www.aip-bg.org/surveys/%D0%A0%D0%B5%D0%B9%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B3/201759/